Ręce opadają (z 2000/2001 roku)

Szanowni Państwo - no cóż, wiemy że niczego to nie załatwi (pesymizm?), ale w najbliższym czasie postaramy się napisać, dlaczego mamy tytułowe "opadające ręce" na bazie aktualności z kwiatków tworzonych w naszym ustawodawstwie. Musimy przygotować się psychicznie (trochę czasu - kilka piw - i do roboty), pozbieramy - przypomnimy sobie różne nasze doświadczenia z rozmów z Użytkownikami naszych programów. Założenia "techniczne" tego tekstu są - do realizacji - a może to będzie tworzone przez Was - naszych korespondentów - po co ?. Choćby "ku pamięci". A może.. - zobaczymy! Nasz serwis WWW w tej formie dopiero startuje (30.10.2000) - zobaczymy co z tym pomysłem dalej.

3.01.2001 - no cóż - ręce nam opadają niżej - ale spoko, może kiedyś będzie czas ? Ale czy ToMaSens?

10.01.2001 - już wiemy! - szkoda czasu na historię - w dziale Ręce opadają będziemy archiwizować dla siebie?, dla Was ? - różne "kwiatki" z działalności naszych kochanych ustawodawców ! ZACZYNAMY.

10.04.2001 - nie, nic nie chcemy zaczynać, codzienna prasa wystarczy, a do tego nie chcemy być "kasandrą". Chodzi o to że w styczniu śniły nam się Panie w bankach z ekierkami (patrz tekst niżej) i cholera - telefony od użytkowników to potwierdzają - tfu!


Ręce opadają - nowa wersja (2003)

Szanowni Państwo - to naprawdę uboczny temat naszego serwisu. Tutaj chcemy zamieszczać istotne - dla naszej pamięci - powody aktualizacji naszych programów. Chodzi o to, że chcąc uporządkować nasz serwis po aktualizacjach związanych z rokiem 2003, musimy np. wyrzucić opis - wyjaśnienia powodów aktualizacji z roku poprzedniego. Żal nam tej naszej pracy, gdy staraliśmy się jak najkrócej i najprościej wyjaśniać - co się zmieniło. Do tego - (marzec 2003) - trwa "rywingate" w TVP, przy okazji dyskusja o "programie misyjnym telewizji publicznej" - no cóż, żeby nie rozwijać tego tematu - naszych poglądów na ten temat, postanowiliśmy tutaj "ku pamięci" archiwizować najciekawsze(?) opisy z działu "Co nowego".

wrzesień 2002 - bez sensu kolorowy

Wyjaśnienie, na głosy krytyki, że zrobiliśmy nasz serwis www kolorowy - bez sensu. Nasze wyjaśnienie - to jedyne co wymyśliliśmy po  olaniu przez "wielkie gazety" - do których to wysłaliśmy - naszego tematu Podatek chorobowy - zrobiło nam się szaro. Teraz jest nam mniej szaro - OK?   

 

luty 2002 - narzędzia BANK v4.8.

Wersja 4.8 uwzględnia przede wszystkim wprowadzony Rozporządzeniem MF nowy wzór przelewu - nazywamy go “podatkowym”, oraz próbuje uwzględnić “cały bałagan”, jaki panuje w wydawało by się prostej sprawie - bank - polecenie przelewu. Równocześnie trwa “akcja” zmiany nr kont bankowych na takie, które mają mieć trzy składniki: 2 cyfrową liczbę kontrolną, 8 cyfrowy nr identyfikacji banku i właściwy nr konta. Są nowe konta Urzędów Skarbowych.
Biorąc powyższe fakty pod uwagę wersja 4.8 - najogólniej opisując - zawiera w sobie:
- 3 różne wzory przelewów “normalnych” (obowiązujących od 2001 roku) drukowanych w całości
- 2 wzory przelewów “normalnych” do nadruku na formularzach (formularze A6, A4
- 2 wzory przelewów ZUS - drukowanie całości lub nadruk na formularzu.
- 1 wzór formularza “podatkowego” - drukowanie całości
- 2 wzory formularza “podatkowego” do nadruku na formularzach (formularze A6, A4)
- 3 wzory “puste”, aby Użytkownik mógł sam “ewentualnie ogarnąć ten cały cyrk”.
Ponadto “nauczyliśmy” program, aby sam “odpowiednio” drukował nr kont bankowych na przelewach, w zależności, czy aktualny nr konta bankowego jest już w nowym stylu, czyli zawiera 2 cyfrową liczbę kontrolną, 8 cyfrowy identyfikator banku i właściwy numer konta właściciela. Oczywiście, to działa, gdy wpisując nr konta rozdzielimy te człony spacją lub pauzą!

FRO-PRO - v5.0 -  od roku 2003 obowiązuje tylko PKWiU, a SWW przestaje istnieć. Pragniemy wyjaśnić, że nasz program był na to "odporny", bo już dawno zdecydowaliśmy, że faktury nie będą miały osobnej kolumny na tą "wartość", bo zgodnie z prawem, pozycja faktury musi zawierać PKWiU tylko wówczas, gdy podatek VAT jest inny niż podstawowy - 22%. W programach Systemu-XL w każdej pozycji faktury można w nazwie towaru-usługi wpisać 255 znaków, więc zadecydowaliśmy, że Użytkownik wpisując pozycję do faktury ( a równocześnie do kartoteki towarów lub usług) w przypadku innej stawki VAT, niż podstawowa, wypełni pole PKWiU ( wpisując przed odpowiednią "wartością" właśnie literki PKWiU - w przyszłości nie wiadomo - jakieś inne), a program, gdy zobaczy, że to pole jest nie puste - to sam uzupełni nazwę pozycji o ten wpis! 
No cóż - takie rozwiązanie wydaje nam się logiczne - prawda ?

04.05.2004 - aktualizacja programów FIRMA XL - wersja 5.2, RYCZAŁT - wersja 4.1. Nowe wersje obejmują aktualizację modułu obsługi banku ze względu na nowy wzór przelewu bankowego dla rozliczeń z ZUSem. Szczegóły niżej. Aktualizacja bezpłatna dla użytkowników, którzy mają wersję programów odpowiednio 5.1 i 4.0, czyli aktualizowali programy w tym roku.

Krótkie wyjaśnienie związane z rozliczeniem kwartalnym VAT. Jak wiadomo, pierwszy kwartał w tym roku "ma " cztery miesiące. Należy "normalnie" zrealizować rozliczenie pierwszego kwartału i w module obsługi VAT - poprzez funkcję "poprawek" wpisać odpowiednie kwoty - po rozliczeniu kwietnia - niestety "ręcznie" obliczając poszczególne pozycje deklaracji VAT-7.
Podobnie trzeba będzie postąpić z następnym kwartałem (dwumiesięcznym). Mimo tego, właśnie zaczynamy pracować nad modernizacją - aktualizacją programów związaną z nową "europejską" ustawą VAT. Tylko ciągle nie ma jeszcze wielu potrzebnych rozporządzeń ! Czekamy na NIE, mało tego - trochę potrwa, zanim ją "przetrawimy" i mamy nadzieję, że odpowiednio "zrozumiemy". PT Użytkowniku - bez złośliwości - Ciebie też to czeka! (sama ustawa ma 156 stron, a jeszcze rozporządzenia...)

Nowy przelew ZUS - początek 2004 roku - informacja o zmianach (bez komentarza):
1. Są nowe nr rachunków bankowych ZUS - już w "nowej" formie: 2 cyfry "lk" (liczba kontrolna - tajemnica ?), 8 cyfr - identyfikacja banku (nazwa będzie nie ważna ?), i 16 cyfr - nr właściciela.
2. Dawny typ identyfikatora uzupełniającego teraz się nazywa Typ drugiego identyfikatora
3. Dodano nowy typ: N = NUSP (nie chce nam się szukać rozwinięcia skrótu).
4. Typ wpłaty D - opłata dodatkowa teraz się nazywa: dodatkowa opłata.
5. Typ wpłaty E - egzekucja teraz się nazywa: koszty egzekucyjne.
6. Typ wpłaty K - przypisy pokontrolne zlikwidowano, ale jest nowy: A - dodatkowa opłata za błędy płatnika.
7. Zamieniono pozycje Nr deklaracji z deklaracją.
8. Pole deklaracji miało formę RRRRMM (rok, miesiąc) teraz jest odwrotnie, czyli MMRRRR (miesiąc, rok).
9. Dodano nowe pole: Nr decyzji / umowy / tytułu wykonawczego (15 znaków).
10. Przed opisami pól dodano numerki.

Uwaga, ma być bez komentarza - i kurcza jest!

07.07.2004 - informacja dla Użytkowników programu RYCZAŁT XL.

Pragniemy poinformować, że nowa wersja programu będzie dopiero pod koniec lipca. Przepraszamy, niestety, czeka nas "całkowita" przebudowa programu. Wynika to z faktu, że gdy tworzyliśmy jego pierwszą wersję, ustawa VAT "zlikwidowała" dawne wymagane osobne rejestry VAT: bieżące, korekty i nierozliczone. I my jak "idioci", nie przewidzieliśmy w danych "odpowiedniej" kolumny na "rodzaj rejestru VAT". (Taka kolumna w programie FIRMA-XL była, a my na szczęście jej nie usunęliśmy w kolejnych modyfikacjach). Obecna ustawa wymaga około "dziewięciu" różnych "rejestrów VAT". Musimy w Waszych danych to uzupełnić.  
To musi "chwilę" trwać! Nie możemy pozwolić sobie na "bubel", że od teraz "nowe" dane w programie....

18.08.2005 - kolejna zmiana wzorów przelewów  

Pragniemy wyjaśnić szczegóły zmian w przelewie "podatkowym", chociaż to mało istotne dla PT Użytkowników. Zmiany te wprowadza rozporządzenie Ministerstwa Finansów z dn. 29 czerwca 2004 i obowiązuje od 1 lutego 2005. Myśmy przeglądnęli te rozporządzenie wcześniej i wyglądało "na oko", że właściwie nic się na wzorze przelewu nie zmienia. Mało tego, my (zalecamy) korzystamy z konta internetowego, gdzie ten "problem" rozwiązuje bank, a do tego koszt przelewu jest mniejszy. Dopiero uwagi użytkowników zmusiły nas do przeglądnięcia szczegółowego "nowego" przelewu.
ZMIANY są następujące, przestajemy komentować, odnotowujemy tylko dla pamięci: 
1. opis pól 1 i 2 
Było: nazwa i adres organu podatkowego (pole 2 z cd.)
Teraz: nazwa organu podatkowego (pole 2 z cd.)
2. opis pola 6
Było: nr rachunku bankowego zobowiązanego (polecenie przelewu) / kwota słownie (wpłata gotówkowa)
Teraz: nr rachunku bankowego zobowiązanego (przelew) / kwota słownie (wpłata)
3. pole 12 - było 6 kratek, teraz jest 7 kratek, a opis:
Było: formularz lub płatność
Teraz: symbol formularza lub płatności
4. pole 13 - zmniejszone o 1 kratkę oraz:
Było: .identyfikacja zobowiązania (rodzaj dokumentu np. decyzja, tytuł wykonawczy)
Teraz: identyfikacja zobowiązania (rodzaj dokumentu np. decyzja, tytuł wykonawczy, postanowienie)
5. Dodano w prawym dolnym rogu opis jakie symbole obowiązują dla typu identyfikatora 
i typu okresu.
6. Zmieniono opis poszczególnych odcinków:
Było: odbiorca, zleceniodawca
Teraz: , organ podatkowy, zobowiązany
7. Są tez nowe określenia:
a/ dla określenia typu okresu wpłaty, dodano J- dzień, a my na "wszelki wypadek" dodajemy jeszcze T - tydzień. 
b/ dla typu identyfikatora jest jeszcze nr "3" - czyli inny niż dowód osobisty lub paszport.

 

Początek serwisu Początek informacji dodatkowych | Początek KABARETU